Zima to pora roku, która sprzyja przesuszaniu i łuszczeniu się skóry. Nie ma się co dziwić, bo wbrew pozorom w tych najzimniejszych miesiącach traci ona znacznie więcej wody niż latem. Z tego powodu prawidłowa pielęgnacja skóry zimą znacznie różni się od tej latem.
Nie wszyscy wiedzą, że nawilżający krem do twarzy stosuje się tylko na noc, a w ciągu dnia należy skórę zabezpieczyć innym specyfikiem. Odkryj zasady pielęgnacji skóry w okresie zimowym.
Zimowe kosmetyki
Choć zima wcale nie oznacza, że trzeba zmienić wszystkie kosmetyki, ale wiele z nich rzeczywiście w tym czasie powinno się odstawić. Przede wszystkim należy zrezygnować z żelu do mycia twarzy, który działa na skórę wysuszająco. Zimą zamiast żelu do oczyszczania twarzy lepiej stosować mleczko kosmetyczne lub płyn micelarny.
Pomimo że skóra wymaga solidnego nawilżania, to nawilżający krem do twarzy stosuje się tylko na noc. W dzień skóra musi być chroniona innym kremem o tłustszej strukturze. Najlepiej, gdy posiadać on będzie w swoim składzie wazelinę, parafinę lub kwasy tłuszczowe, bo te związki uchronią skórę przed nadmierną utratą wody. Krem ten powinien też posiadać filtry UV, które zabezpieczą skórę przed promieniami zimowego słońca.
Balsamy i peelingi do ust
Skóra ust jest nie tylko wrażliwa i delikatna, ale także najbardziej narażona na przesuszanie. Dzieje się tak, ponieważ w jej strukturze nie ma żadnych gruczołów łojowych. Z tego właśnie względu powinna być zawsze chroniona warstwą nawilżającego błyszczyku lub specjalnego balsamu do ust. Co ciekawe, kosmetyki te należy aplikować na usta również na noc, bo to ułatwi regenerację skóry.
Z błyszczykami i balsamami do ust jest podobnie jak z kremami, te na dzień powinny zawierać filtry chroniące usta przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kondycję skóry warg można poprawić dobrym peelingiem. Dzięki temu usta będą gładkie i aksamitne.
Nawilżający krem do twarzy
Krem nawilżający stosuje się tylko na noc. Zaaplikowany na dzień mógłby wyrządzić skórze wielką krzywdę. Jego zadaniem jest przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia skóry, a więc powinien zawierać substancje wspierające odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego, który chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Nawilżający krem do twarzy powinien zawierać takie składniki jak ceramidy, kwas tłuszczowe czy glicerynę. Dobrze jest, gdy w składzie kosmetyku znajdują się substancje pobudzające mikrokrążenie, dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona i odzyskuje swój blask. Ponieważ kremy nawilżające stosuje się na noc, nie muszą one zawierać filtrów UV.